Rajinder Rozy Theatre (Acting - After 2004) 2006
Ramanjit Kaur Theatre (Acting - After 2004) 2006
Sohini Sengupta Theatre (Acting - After 2004) 2007
Rajinder Sharma Theatre (Acting - After 2004) 2007
Anoop Trivedi Theatre (Acting - After 2004) 2007
Vijender Kumar Theatre (Acting - After 2004) 2008
J. L. Saritha Theatre (Acting - After 2004) 2008
Mukta Vasant Barve Theatre (Acting - After 2004) 2009
Palani Murugan Theatre (Acting - After 2004) 2009
Tikam Chandra Joshi Theatre (Acting - After 2004) 2009
Anita Shabdeesh Theatre (Acting - After 2004) 2010
Danish Iqbal Theatre (Acting - After 2004) 2010
Dakshina Sharma Theatre (Acting - After 2004) 2010
Pakija Begum Theatre (Acting - After 2004) 2010
Rayanti Rabha Theatre (Acting - After 2004) 2011
Jasvir Kumar Theatre (Acting - After 2004) 2012
Happy Ranajit Theatre (Acting - After 2004) 2012
Akhila Ramnarayan Theatre (Acting - After 2004) 2014
Anubha Fatehpuria Theatre (Acting - After 2004) 2014
Monalisa Chatterjee Theatre (Acting - After 2004) 2014
Harsh Daund Theatre (Acting - After 2004) 2014
Deep Mandeep Theatre (Acting - After 2004) 2015
Sukumar Tudu Theatre (Acting - After 2004) 2015
Deepalaxmi Moghe Theatre (Acting - After 2004) 2015
Vikrant Sharma Theatre (Acting - After 2004) 2016
Neeraj Gupta Theatre (Acting - After 2004) 2016
Juhi Babbar Theatre (Allied Theatre Arts - Costume Design) 2009
Gautam Haldar Theatre (Allied Theatre Arts - Costume Design) 2011
Sandhya Gangadhar Salve Theatre (Allied Theatre Arts - Costume Design) 2012
Nalini R. Joshi Theatre (Allied Theatre Arts - Costume Design) 2012
Zuleikha Chaudhuri Theatre (Allied Theatre Arts - Lighting) 2006
Laishram Ibochouba SIngh Theatre (Allied Theatre Arts - Lighting) 2007
Sreekanth T. Theatre (Allied Theatre Arts - Lighting) 2007
Govind Singh Yadav Theatre (Allied Theatre Arts - Lighting) 2008
Milind Srivastava Theatre (Allied Theatre Arts - Lighting) 2009
Rajesh K V Theatre (Allied Theatre Arts - Lighting) 2010
Gyandev Singh Theatre (Allied Theatre Arts - Lighting) 2012
Shaili Sathyu Theatre (Allied Theatre Arts - Lighting) 2014
Gaurav Sharma Theatre (Allied Theatre Arts - Lighting) 2015
Gagan Mishra Theatre (Allied Theatre Arts - Lighting) 2016
Arun Kumar Malik Theatre (Allied Theatre Arts - Make-up) 2014
Ulesh Dasharath Khandare Theatre (Allied Theatre Arts - Make-up) 2015
Ajay Kumar Theatre (Allied Theatre Arts - Music for Theatre) 2008
Navid Inamdar Theatre (Allied Theatre Arts - Scenic Design) 2015
Malatesha Badigera Theatre (Allied Theatre Arts - Stagecraft) 2006
Chakresh Kumar Theatre (Allied Theatre Arts - Stagecraft) 2014
Shahjahan Ahmad Bhagat Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Bhand Pather - Kashmir) 2009
Sheejith Krishna Dance (Bharatnatyam) 2006
C. Lavanya Ananth Dance (Bharatnatyam) 2007
Gayatri Balagurunathan Dance (Bharatnatyam) 2008
Ragini Chander Shekar Dance (Bharatnatyam) 2009
Praveen Kumar Dance (Bharatnatyam) 2010
Meenakshi Srinivasan Dance (Bharatnatyam) 2011
Uma Sathya Narayanan Dance (Bharatnatyam) 2012
Lavanya Shankar Dance (Bharatnatyam) 2014
Lakshmi Parthasarathy Athreya Dance (Bharatnatyam) 2014
Shijith Nambiar & Parvathi Menon (Joint Award) Dance (Bharatnatyam) 2015
Jyotsna Jagannathan Dance (Bharatnatyam) 2016
T. M. Krishna Music (Carnatic - Vocal) 2006
Sreerama Prasad Malladi & Ravi Kumar Malladi (Joint Award) Music (Carnatic - Vocal) 2006
Sikkil C. Gurucharan Music (Carnatic - Vocal) 2007
V.Sumitra Music (Carnatic - Vocal) 2008
Manasi Prasad Music (Carnatic - Vocal) 2008
C.S. Sajeev Music (Carnatic - Vocal) 2009
Savita Narsimhan Music (Carnatic - Vocal) 2010
Abhishek Raghuram Music (Carnatic - Vocal) 2011
Gayathri Girish Music (Carnatic - Vocal) 2012
Amritha Murali Music (Carnatic - Vocal) 2014
S. Saketharaman Music (Carnatic - Vocal) 2014
Pattabhi Rama Pandit T S Music (Carnatic - Vocal) 2014
Nisha Rajagopalan Music (Carnatic - Vocal) 2015
Kunnakudi M. Balamurali Krishna Music (Carnatic - Vocal) 2015
Srikrishna Mohan & Ram Mohan (Joint Award) (Trichur Brothers) Music (Carnatic - Vocal) 2016
Mysore A. Chandan Kumar Music (Carnatic - Flute) 2009
Manda Anantha Krishna Music (Carnatic - Flute) 2011
S. Karthick Music (Carnatic - Ghatam) 2006
N Guruprasad Music (Carnatic - Ghatam) 2012
Giridhar Udupa Music (Carnatic - Ghatam) 2014
B.S. Purushotham Music (Carnatic - Kanjeera) 2008
G. Guru Prasanna Music (Carnatic - Kanjeera) 2010
Anirudh Athreya Music (Carnatic - Kanjeera) 2012
K.V. Gopalakrishnan Music (Carnatic - Kanjeera) 2015
B Shree Sundar Kumar Music (Carnatic - Kanjeera) 2016
N Manoj Siva Music (Carnatic - Mridangam) 2006
Peravali Jaya Bhaskar Music (Carnatic - Mridangam) 2007
V. Balaji Music (Carnatic - Mridangam) 2009
B. C. Manjunath Music (Carnatic - Mridangam) 2012
Sairam Sundaram Music (Carnatic - Mridangam) 2014
Parupalli S.N.S.V. Subbaraya Phalgun Music (Carnatic - Mridangam) 2014
R. Shankaranarayanan Music (Carnatic - Mridangam) 2015
Sai Giridhar Music (Carnatic - Mridangam) 2016
A Vijay Karthikeyan Music (Carnatic - Nagaswaram) 2014
Punya Srinivas Music (Carnatic - Veena) 2011
Ashwin Anand Music (Carnatic - Veena) 2016
Akkarai S. Subhalakshmi Music (Carnatic - Violin) 2007
C.S.Balabhaskar Music (Carnatic - Violin) 2008
Embar Kannan Music (Carnatic - Violin) 2010
Nagai R. Sriram Music (Carnatic - Violin) 2014
Dilip Chandra Mahato Dance (Chhau-Purulia) 2011
Satish Kumar Modak Dance (Chhau-Seraikella) 2014
Lokanath Das Dance (Chhau-Seraikella) 2014
Lipokmar Tzudir Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Choral Music - Nagaland) 2006
Supongsangla Jamir Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Choral Music - Nagaland) 2014
Shilpika Bordoloi Dance (Contemporary /Experimental Dance) 2015
Preethi Balachandran Athreya Dance (Contemporary Dance) 2012
Vikram Iyengar Dance (Contemporary Dance) 2014
Madhu Nataraj Dance (Creative & Experimental Dance) 2010
Anil Srinivasan Music (Creative & Experimental Music) 2009
Mahmood Farooqui & Murtaza Danish Husaini (Joint Award) Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Dastangoi - Folk Narrative) 2010
Amir Aslam Bhat Theatre (Direction) 2006
Rabijita Gogoi Theatre (Direction) 2006
Vijay Kumar Theatre (Direction) 2007
Sanjeev Gupta Theatre (Direction) 2007
M. Ganesh Theatre (Direction) 2007
Sumit Sharma Theatre (Direction) 2008
Amitesh Grover Theatre (Direction) 2008
Abanti Chakraborty Theatre (Direction) 2009
Sukracharya Rabha Theatre (Direction) 2009
Meeta Mishra Theatre (Direction) 2010
S. Thaninleima Chanu Theatre (Direction) 2010
Pravin Kumar Theatre (Direction) 2011
Rashi Bunny Theatre (Direction) 2011
Shankar Venkateswaran Theatre (Direction) 2011
Pabitra Rabha Theatre (Direction) 2011
Nalini Nihar Nayak Theatre (Direction) 2012
Asheish Nijhawan Theatre (Direction) 2012
Aditee Biswas Theatre (Direction) 2012
Jehan Maneckshaw Theatre (Direction) 2014
Ashwath Bhatt Theatre (Direction) 2014
Randhir Kumar Theatre (Direction) 2014
Aloka Agnibesh Theatre (Direction) 2014
Dakshayani Bhat A Theatre (Direction) 2014
Abhishek Bharti Theatre (Direction) 2014
Abhishek Pandit Theatre (Direction) 2015
Chandra Shekhar Prasad Theatre (Direction) 2015
Mohit Takalkar Theatre (Direction) 2016
Kedar Thakur Theatre (Direction) 2016
Budhram Sori Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk & Tribal Music - Chattisgarh) 2011
Geetanjali Sharma Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk - Brij - Uttar Pradesh) 2011
Pathan Parvez Ahmedali khan Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk - Gujarat) 2011
Krishna Pandurang Musale Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk - Maharashtra) 2011
Nandesh Vitthal Umap Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk - Maharashtra) 2012
Ganesh Sampatrao Chandanshive Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk - Maharashtra) 2012
Prahlad Digambarrao Kadam Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk - Maharashtra) 2015
Mahadev Das Baul Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk - West Bengal) 2011
Rampada Jamatia Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Dance & Music - Tripura) 2006
C. Lalrinsiami Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Dance - Mizoram) 2007
Aditi Sharma Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Dance - Rajasthan) 2007
K. Nellai Manikandan Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Dance - Tamilnadu) 2009
U. Natarajan Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Dance - Tamilnadu) 2010
Hemu Krishna Gaude Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music & Dance - Goa) 2015
Sayed Mohammad Irfan Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Dolippattu - Lakshadweep) 2008
Delong Padung Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Arunchal Pradesh) 2014
Dasru Ram Korram Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Chhatisgarh) 2014
Rashid Jehangir Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Jammu & Kashmir) 2014
Shazia Bashir Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Jammu & Kashmir) 2015
Ahongshangbam Priyarani Devi Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Manipur) 2010
Padmini Dora Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Odisha) 2012
Laxmipriya Dash Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Odisha) 2014
Rabiratan Sahoo Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Odisha) 2014
Lakhwinder Wadali Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Punjab) 2012
Glory Bawa Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Punjab) 2014
Saleem Shahzada Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Punjab) 2014
Mamta Joshi Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Punjab) 2015
Chainis Gill Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Punjab) 2016
Fakira Khan Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Rajasthan) 2010
Firoze Khan Manganiyar Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Rajasthan) 2012
Bhugra Khan Manganiar Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Music - Rajasthan) 2015
Bikrama Khakhlari Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Theatre - Bharud - Maharashtra) 2012
Kehar Singh Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry (Folk Theatre - Himachal Pradesh) 2014
Sandipan Samajpati Music (Hindustani - Vocal) 2006
Manjiri Asnare Kelkar Music (Hindustani - Vocal) 2006
Sandeep Harish Deshmukh Music (Hindustani - Vocal) 2007
Meeta Pandit Music (Hindustani - Vocal) 2007
Rajnish Mishra & Ritesh Mishra (Joint Award) Music (Hindustani - Vocal) 2008
Vishal Jain Music (Hindustani - Vocal) 2008
Omkar Shrikant Dadarkar Music (Hindustani - Vocal) 2009
Manjusha Sandeep Patil Music (Hindustani - Vocal) 2010
Kaushiki Desikan Music (Hindustani - Vocal) 2010
Jayateerth Mevundi Music (Hindustani - Vocal) 2011
Bhuvanesh Komkali Music (Hindustani - Vocal) 2012
Kumar Somanath Mardur Music (Hindustani - Vocal) 2012
Arshad Ali Khan Music (Hindustani - Vocal) 2014
Dhananjaya Hegde Music (Hindustani - Vocal) 2014
Prashant Mallick & Nishant Mallick (Joint Award) Music (Hindustani - Vocal) 2014
Rupesh Kashinath Gawas Music (Hindustani - Vocal) 2015
Brijeshwar Mukherjee Music (Hindustani - Vocal) 2015
Koushik Aithal Music (Hindustani - Vocal) 2016
Yashasvi Sirpotkar Music (Hindustani - Vocal) 2016
Debopriya Chatterjee Music (Hindustani - Flute) 2008
Srinibas Satapathy Music (Hindustani - Flute) 2011
Suyog Kundalkar Music (Hindustani - Harmonium) 2010
Ashutosh Upadhayay Music (Hindustani - Pakhawaj) 2010
Abhay Rustum Sopori Music (Hindustani - Santoor) 2006
Rahul Sharma Music (Hindustani - Santoor) 2011
Sarwar Hussain Music (Hindustani - Sarangi) 2007
Murad Ali Music (Hindustani - Sarangi) 2009
Sabir Khan Music (Hindustani - Sarangi) 2014
Smit Tiwari Music (Hindustani - Sarod) 2015
Abir hussain Music (Hindustani - Sarod) 2016
Page 1 of 2
  1 2 »