Manjusha Sandeep Patil Music - (Hindustani - Vocal) 2010
Kaushiki Desikan Music - (Hindustani - Vocal) 2010
Ashutosh Upadhayay Music - (Hindustani - Pakhawaj) 2010
Suyog Kundalkar Music - (Hindustani - Harmonium) 2010
Savita Narsimhan Music - (Carnatic - Vocal) 2010
Embar Kannan Music - (Carnatic - Violin) 2010
G. Guru Prasanna Music - (Carnatic - Kanjeera) 2010
Alankar Singh Music - (Other Major Traditions of Music-Gurbani) 2010
Praveen Kumar Dance - (Bharatnatyam) 2010
Pallabi De Dance - (Kathak) 2010
M. Amaljith Dance - (Kathakali) 2010
Yeleswarapu Srinivasulu Dance - (Kuchipudi) 2010
Arushi Mudgal Dance - (Odissi) 2010
Naren Barua Dance - (Sattriya) 2010
Madhu Nataraj Dance - (Creative & Experimental Dance) 2010
Yogesh Gangani Dance - (Music for Dance - Tabla for Kathak) 2010
Meeta Mishra Theatre - (Direction) 2010
S. Thaninleima Chanu Theatre - (Direction) 2010
Anita Shabdeesh Theatre - (Acting - After 2004) 2010
Danish Iqbal Theatre - (Acting - After 2004) 2010
Dakshina Sharma Theatre - (Acting - After 2004) 2010
Pakija Begum Theatre - (Acting - After 2004) 2010
Rajesh K V Theatre - (Allied Theatre Arts - Lighting) 2010
Srikanth Natarajan Theatre - (Other Major Traditions of Theatre - Bhagvata Mela of Tamilnadu) 2010
Arti Kale Nagarkar Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Lavani - Maharashtra) 2010
Manzoor Ul Haq Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Sufiana Kalam - Jammu & Kashmir) 2010
Mahmood Farooqui & Murtaza Danish Husaini (Joint Award) Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Dastangoi - Folk Narrative) 2010
Hanumanthu Rao Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Tolu Bommalatta - Andhra Pradesh) 2010
U. Natarajan Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Folk Dance - Tamilnadu) 2010
Fakira Khan Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Folk Music - Rajasthan) 2010
Ahongshangbam Priyarani Devi Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Folk Music - Manipur) 2010
Kajuram Salaam Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Tribal Dance - Chattisgarh) 2010
Omkar Shrikant Dadarkar Music - (Hindustani - Vocal) 2009
Murad Ali Music - (Hindustani - Sarangi) 2009
Sanjeev Shankar & Ashwani Shankar (Joint Award) Music - (Hindustani - Shehnai) 2009
C.S. Sajeev Music - (Carnatic - Vocal) 2009
Mysore A. Chandan Kumar Music - (Carnatic - Flute) 2009
V. Balaji Music - (Carnatic - Mridangam) 2009
Anil Srinivasan Music - (Creative & Experimental Music) 2009
Moiranthem Meina Singh Music - (Other Major Traditions of Music-Nata Sankirtana, Manipur) 2009
Ragini Chander Shekar Dance - (Bharatnatyam) 2009
Monisa Nayak Dance - (Kathak) 2009
Hanlem Indu Devi Dance - (Manipuri) 2009
Chinta Ravi Balakrishna Dance - (Kuchipudi) 2009
Lingaraj Pradhan Dance - (Odissi) 2009
Menaka P.P. Bora Dance - (Sattriya) 2009
Manjula B. Murthy Dance - (Mohiniattam) 2009
Swamimalai K. Suresh Dance - (Music for Dance-Bharatanatyam) 2009
Abanti Chakraborty Theatre - (Direction) 2009
Sukracharya Rabha Theatre - (Direction) 2009
Mukta Vasant Barve Theatre - (Acting - After 2004) 2009
Palani Murugan Theatre - (Acting - After 2004) 2009
Tikam Chandra Joshi Theatre - (Acting - After 2004) 2009
Juhi Babbar Theatre - (Allied Theatre Arts - Costume Design) 2009
Milind Srivastava Theatre - (Allied Theatre Arts - Lighting) 2009
S. Gobi Theatre - (Other Major Traditions of Theatre - Bhagvata Mela of Tamilnadu) 2009
Shahjahan Ahmad Bhagat Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Bhand Pather - Kashmir) 2009
Sooraj Nambiar Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Kutiyattam - Kerala) 2009
Reshma Musale Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Lavani - Maharashtra) 2009
Nazia Sayeed Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Odissi Music - Orissa) 2009
Lala Bhat Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Kathputli) 2009
Takhellambam Shyamkanhai Singh Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (War Leeba) 2009
K. Nellai Manikandan Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Folk Dance - Tamilnadu) 2009
Zohmingliana Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Tribal Dance and Music - Mizoram) 2009
Rajnish Mishra & Ritesh Mishra (Joint Award) Music - (Hindustani - Vocal) 2008
Vishal Jain Music - (Hindustani - Vocal) 2008
Jai Shankar Mishra Music - (Hindustani - Tabla) 2008
Debopriya Chatterjee Music - (Hindustani - Flute) 2008
V.Sumitra Music - (Carnatic - Vocal) 2008
Manasi Prasad Music - (Carnatic - Vocal) 2008
C.S.Balabhaskar Music - (Carnatic - Violin) 2008
B.S. Purushotham Music - (Carnatic - Kanjeera) 2008
Gayatri Balagurunathan Dance - (Bharatnatyam) 2008
Gauri Diwakar Dance - (Kathak) 2008
Vijay Kumar N Dance - (Kathakali) 2008
Bimbavati Devi Dance - (Manipuri) 2008
Arunima Kumar Dance - (Kuchipudi) 2008
Rahul Acharya Dance - (Odissi) 2008
Meerananda Barthakur Dance - (Sattriya) 2008
Purvadhanshree Dance - (Other Major Traditions of Dance & Dance Theatre - Vilasini Natyam) 2008
Irawati Karnaik Theatre - (Playwriting - After 2012) 2008
Sumit Sharma Theatre - (Direction) 2008
Amitesh Grover Theatre - (Direction) 2008
Vijender Kumar Theatre - (Acting - After 2004) 2008
J. L. Saritha Theatre - (Acting - After 2004) 2008
Govind Singh Yadav Theatre - (Allied Theatre Arts - Lighting) 2008
Ajay Kumar Theatre - (Allied Theatre Arts - Music for Theatre) 2008
R.K. Sanaton Singh Theatre - (Other Major Traditions of Theatre- Shumang Leela - Manipur) 2008
Dayaram Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Mand - Rajasthan) 2008
Ritu Verma Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Pandavani - Madhya Pradesh) 2008
Pramod Kumar Nahak Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Prahlada Nataka - Orissa) 2008
Shabir Ahmed Saznawaz Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Sufiana Kalam - Jammu & Kashmir) 2008
Mayanglambam Mangansana Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Meitei Traditional Music - Pena - Manipur) 2008
Srikanta Bose Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Mime) 2008
Sudarshan K.V. Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Yakshagana Gombeyatta (Traditional String & Rod -Puppetry)) 2008
Sayed Mohammad Irfan Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Folk Music - Dolippattu - Lakshadweep) 2008
Sandeep Harish Deshmukh Music - (Hindustani - Vocal) 2007
Meeta Pandit Music - (Hindustani - Vocal) 2007
Sarwar Hussain Music - (Hindustani - Sarangi) 2007
Sikkil C. Gurucharan Music - (Carnatic - Vocal) 2007
Akkarai S. Subhalakshmi Music - (Carnatic - Violin) 2007
Peravali Jaya Bhaskar Music - (Carnatic - Mridangam) 2007
Mairenbam Maniton Singh Music - (Other Major Traditions of Music-Nata Sankirtana, Manipur) 2007
Bhimanna Jadhav Music - (Hindustani - Sundari) 2007
C. Lavanya Ananth Dance - (Bharatnatyam) 2007
Sharvari Ashok Jamenis Dance - (Kathak) 2007
Kalamandalam Shanmukhadas C Dance - (Kathakali) 2007
Laishram Bina Devi Dance - (Manipuri) 2007
Yamini Reddy Dance - (Kuchipudi) 2007
Madhusmita Mohanty Dance - (Odissi) 2007
Methil Devika Dance - (Mohiniattam) 2007
K.S.R. Anirudha Dance - (Music for Dance-Bharatanatyam) 2007
Vijay Kumar Theatre - (Direction) 2007
Sanjeev Gupta Theatre - (Direction) 2007
M. Ganesh Theatre - (Direction) 2007
Sohini Sengupta Theatre - (Acting - After 2004) 2007
Rajinder Sharma Theatre - (Acting - After 2004) 2007
Anoop Trivedi Theatre - (Acting - After 2004) 2007
Laishram Ibochouba SIngh Theatre - (Allied Theatre Arts - Lighting) 2007
Sreekanth T. Theatre - (Allied Theatre Arts - Lighting) 2007
K. Babu Peruvannan Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Theyyam - kerala ) 2007
Manu Yadav Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Traditional Music (Birha)) 2007
Lakshmi Sori Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Tribal Folk Dance - Muriya Tribe) 2007
Aditi Sharma Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Folk Dance - Rajasthan) 2007
C. Lalrinsiami Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Folk Dance - Mizoram) 2007
Rojet Buhphang Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Traditional Music - Meghalaya) 2007
Sandipan Samajpati Music - (Hindustani - Vocal) 2006
Manjiri Asnare Kelkar Music - (Hindustani - Vocal) 2006
Niladri Kumar Music - (Hindustani - Sitar) 2006
Abhay Rustum Sopori Music - (Hindustani - Santoor) 2006
T. M. Krishna Music - (Carnatic - Vocal) 2006
Sreerama Prasad Malladi & Ravi Kumar Malladi (Joint Award) Music - (Carnatic - Vocal) 2006
N Manoj Siva Music - (Carnatic - Mridangam) 2006
S. Karthick Music - (Carnatic - Ghatam) 2006
Sheejith Krishna Dance - (Bharatnatyam) 2006
Prashant Shah Dance - (Kathak) 2006
Kalamandalam Pradeep Kumar Dance - (Kathakali) 2006
Sijagurumayum Nimita Devi Dance - (Manipuri) 2006
Vedantam Venkata Nagachalapathi Rao Dance - (Kuchipudi) 2006
Bijayini Satpathy Dance - (Odissi) 2006
Leena Mohanty Dance - (Odissi) 2006
Kalamandalam Vinod Dance - (Music for Dance-Music for Kathakali) 2006
Manaswini Lata Ravindra Theatre - (Playwriting - After 2012) 2006
Asif Ali Haider Khan Theatre - (Playwriting - After 2012) 2006
Amir Aslam Bhat Theatre - (Direction) 2006
Rabijita Gogoi Theatre - (Direction) 2006
Rajinder Rozy Theatre - (Acting - After 2004) 2006
Ramanjit Kaur Theatre - (Acting - After 2004) 2006
Zuleikha Chaudhuri Theatre - (Allied Theatre Arts - Lighting) 2006
Malatesha Badigera Theatre - (Allied Theatre Arts - Stagecraft) 2006
Sangeeta Isvaran Overall Contribution/Scholarship - (Performing Arts) 2006
Rampada Jamatia Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Folk Dance & Music - Tripura) 2006
Kapila Venu Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Kutiyattam - Kerala) 2006
Anurupa Roy Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Puppetry - Delhi) 2006
Brundaban Jena Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Prahlada Nataka - Orissa) 2006
Thokchom Imocha Singh Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Thang-ta(Martial Arts) - Manipur) 2006
Lipokmar Tzudir Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Choral Music - Nagaland) 2006
Arusam Madhusudan Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Mime) 2006
Page 2 of 2
« 1 2