Year - 2016
Arvind Parikh
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Sitar)
R. Vedavalli
(Akademi Fellow)
Music
(Carnatic - Vocal)
Ram Gopal Bajaj
(Akademi Fellow)
Theatre
(Direction)
Sunil Kothari
(Akademi Fellow)
Overall Contribution/Scholarship
(Arts)
Prabhakar Karekar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Padma Talwalkar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Arvind Mulgaonkar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
Kala Ramnath
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Violin)
K Omanakutty
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
Neela Ramgopal
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
Mysore M Manjunath
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
J. Vaidyanathan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
Ningthoujam Shyamchand Singh
(Akademi Awardee)
Music
(Other Major Traditions of Music-Nata Sankirtana, Manipur)
Ahmed Hussain & Mohd. Hussain (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Music
(Other Major Traditions of Music-Sugam Sangeet)
Ratnamala Prakash
(Akademi Awardee)
Music
(Other Major Traditions of Music-Sugam Sangeet)
Geeta Chandran
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Jitendra Maharaj
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
Kalamandalam Ramachandran Unnithan
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
Maisnam Kaminikumar Singh
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
A B Bala Kondala Rao
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
Ratikant Mohapatra
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
Haricharan Bhuyan Borbayan
(Akademi Awardee)
Dance
(Sattriya)
Gopal Prasad Dubey
(Akademi Awardee)
Dance
(Chhau-Seraikella)
Anita R Ratnam
(Akademi Awardee)
Dance
(Contemporary Dance)
Kusum Kumar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Hindi)
Rajkamal Nayak
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Bipin Kumar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Satyabrat Rout
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Mohan Joshi
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - After 2004)
Oinam Biramangol Singh
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - After 2004)
Gireesan V
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - After 2004)
Anjana Puri
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Music for Theatre)
K Govind Bhat
(Akademi Awardee)
Theatre
(Other Major Traditions of Theatre - Yakshagana)
Avinash Pasricha
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Performing Arts)
Pappu Venugopal Rao
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Performing Arts)
Chiranji Lal
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Mand - Rajasthan)
Laxmidhar Raut
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Pala - Orissa)
Annabattula Lakshmi Mangatayaru & Leela Sai (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional Theatre (Kalavantulu) - Andhra Pradesh)
Yogesh Gadhavi
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk - Gujarat)
Braj Kishor Dubey
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Bihar)
Vidyanand Saraik
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Himachal Pradesh)
Gulzar Ahmad Ganie
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music (Chakri) - Jammu & Kashmir)
Somnath D Chari
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional Music - Goa)
Dattatreya Aralikatte
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry)
Prabhitangsu Das
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry)
Koushik Aithal
(Yuva Puraskar)
Music
(Hindustani - Vocal)
Yashasvi Sirpotkar
(Yuva Puraskar)
Music
(Hindustani - Vocal)
Yashwant Vaishnav
(Yuva Puraskar)
Music
(Hindustani - Tabla)
Abir hussain
(Yuva Puraskar)
Music
(Hindustani - Sarod)
Srikrishna Mohan & Ram Mohan (Joint Award)
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Vocal)
Ashwin Anand
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Veena)
Sai Giridhar
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Mridangam)
B Shree Sundar Kumar
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Kanjeera)
Jyotsna Jagannathan
(Yuva Puraskar)
Dance
(Bharatnatyam)
Sanjukta Sinha
(Yuva Puraskar)
Dance
(Kathak)
Sanjenbam Karuna Devi
(Yuva Puraskar)
Dance
(Manipuri)
Pasumarthi Mruthyunjaya
(Yuva Puraskar)
Dance
(Kuchipudi)
Shashwati Garai Ghosh
(Yuva Puraskar)
Dance
(Odissi)
Usharani Baishya
(Yuva Puraskar)
Dance
(Sattriya)
Kalamandalam Rachitha Ravi
(Yuva Puraskar)
Dance
(Mohiniattam)
Krishnendu K J
(Yuva Puraskar)
Dance
(Other Major Traditions of Dance & Dance Theatre-Kutiyattam)
Manish Joshi
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Playwriting - After 2012)
Mohit Takalkar
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Direction)
Kedar Thakur
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Direction)
Vikrant Sharma
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Acting - After 2004)
Neeraj Gupta
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Acting - After 2004)
Gagan Mishra
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Lighting)
Soma Das
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Mime)
Jayachandra Varma Rekandar
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Other Major Traditions of Theatre - Surabhi Theatre)
Gurumayum Biseshwor Sharma
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Thang-ta(Martial Arts) - Manipur)
P Thilagavathi
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional Theatre (Kattaikooththu))
Ch. Ravi Kumar
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional Theatre (Oggukatha) - Telangana)
Dushyant Kumar Dwivedi
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Pandavani - Chhatisgarh)
Chainis Gill
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Punjab)
Sonia Shirsat
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional Music - Goa)
S Gopi
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Tamilnadu)
Rajeev Pulavar
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Kerala)
Year - 2015
C. V. Chandrasekhar
(Akademi Fellow)
Dance
(Bharatnatyam)
Krishna Bisht
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Mashkoor Ali Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Kartick Kumar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sitar)
Brij Narayan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sarod)
R. N. Thyagarajan & R. N. Tharanathan (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
Suguna Varadhachari
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
Lalgudi G.J.R. Krishnan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
Mamalam M.K. Siva
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Nagaswaram)
Bhupinder Singh
(Akademi Awardee)
Music
(Other Major Traditions of Music-Sugam Sangeet)
Hridyanath Mangeshkar
(Akademi Awardee)
Music
(Other Major Traditions of Music-Sugam Sangeet)
Prafulla Kar
(Akademi Awardee)
Music
(Other Major Traditions of Music-Sugam Sangeet)
Ranganayaki Jayaraman
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
K. Kunhiraman Nair
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
G. Padmaja Reddy
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
Aloka Kanungo
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
Sharodi Saikia
(Akademi Awardee)
Dance
(Sattriya)
Mandakini Trivedi
(Akademi Awardee)
Dance
(Mohiniattam)
Sadashiva Pradhan
(Akademi Awardee)
Dance
(Chhau-Seraikella)
Rajkumar Bharathi
(Akademi Awardee)
Dance
(Music for Dance-(Bharatnatyam Nattuvangam and Vocal))
* W. Lokendrajit Singh
(Akademi Awardee)
Dance
(Contemporary /Experimental Dance)
Nand Kishore Acharya
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Hindi)
Shafaat Khan
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Marathi)
Parvez Akhtar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Mushtaq Kak
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Manoj N. Joshi
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - After 2004)
Himani Shivpuri
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - After 2004)
Pradeep Mulye
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Scenic Design)
Sarojini Nangiar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Other Major Traditions of Theatre-Kutiyattam)
Shanta Gokhale
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Performing Arts)
Chaman Lal Ahuja
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Performing Arts)
Rani Balbir Kaur
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Theatre)
Chhaya Khutegaonkar & Maya Khutegaonkar (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Lavani - Maharashtra)
K K Ramachandra Pulavar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Delhi)
T. N. Sankaranathan
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Delhi)
Sayeed Sabri Jaipuri
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Qawwali - Rajasthan)
Ramchandra Singh
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Theatre - Bihar)
Gangmei Aluna Kabuini
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional Dance & Music - Manipur)
Khem Raj
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Dance - Jammu & Kashmir)
Paramjit Singh Sidhu
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Punjab)
Khuman Lal Saav
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Chhatisgarh)
S. R. D. Prasad
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Martial Arts - Kerala)
Rupesh Kashinath Gawas
(Yuva Puraskar)
Music
(Hindustani - Vocal)
Brijeshwar Mukherjee
(Yuva Puraskar)
Music
(Hindustani - Vocal)
Anubrata Chatterjee
(Yuva Puraskar)
Music
(Hindustani - Tabla)
Smit Tiwari
(Yuva Puraskar)
Music
(Hindustani - Sarod)
Nisha Rajagopalan
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Vocal)
Kunnakudi M. Balamurali Krishna
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Vocal)
R. Shankaranarayanan
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Mridangam)
K.V. Gopalakrishnan
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Kanjeera)
Shijith Nambiar & Parvathi Menon (Joint Award)
(Yuva Puraskar)
Dance
(Bharatnatyam)
Vishal Krishna
(Yuva Puraskar)
Dance
(Kathak)
Divya Goswami Dikshit
(Yuva Puraskar)
Dance
(Kathak)
Thulasi kumar Sudhakaran
(Yuva Puraskar)
Dance
(Kathakali)
Pukhrambam Bilash Singh
(Yuva Puraskar)
Dance
(Manipuri)
Boby Chakraborty
(Yuva Puraskar)
Dance
(Kuchipudi)
Seujpriya Borthakur
(Yuva Puraskar)
Dance
(Sattriya)
Shilpika Bordoloi
(Yuva Puraskar)
Dance
(Contemporary /Experimental Dance)
Abhishek Pandit
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Direction)
Chandra Shekhar Prasad
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Direction)
Deep Mandeep
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Acting - After 2004)
Sukumar Tudu
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Acting - After 2004)
Deepalaxmi Moghe
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Acting - After 2004)
Gaurav Sharma
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Lighting)
Ulesh Dasharath Khandare
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Make-up)
Navid Inamdar
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Scenic Design)
Choiti Ghosh
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Delhi)
Dhyanananda Panda
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional/Folk Dance - Odisha )
Prahlad Digambarrao Kadam
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk - Maharashtra)
Hemu Krishna Gaude
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music & Dance - Goa)
Mamta Joshi
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Punjab)
Bhugra Khan Manganiar
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Rajasthan)
Shazia Bashir
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Jammu & Kashmir)
Rengarajan Rajkumar
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional/Folk Dance - Tamilnadu)
Year - 2014
Vijay Kumar Kichlu
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
Tulsidas Borkar
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Harmonium)
S. R. Janakiraman
(Akademi Fellow)
Music
(Carnatic - Vocal)
M.S. Sathyu
(Akademi Fellow)
Theatre
(Direction)
Ashwani Bhide Deshpande
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Nath Narelkar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Iqbal Ahmed Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Nayan Ghosh
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
Ronu Majumdar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Flute)
Neyveli Santhanagopalan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
Dwaram Durga Prasad Rao
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
T. A. Kaliyamurthy
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Thavil)
Sukanya Ramgopal
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Ghatam)
Arayambath Janardhanan
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Uma Dogra
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
Nongthombam Amusana Devi
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
Vedantam Radhesyam
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
Sudhakar Sahoo
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
Anita Sharma
(Akademi Awardee)
Dance
(Sattriya)
Jagru Mahato
(Akademi Awardee)
Dance
(Chhau-Seraikella)
Navtej Singh Johar
(Akademi Awardee)
Dance
(Creative & Experimental Dance)
Varanasi Vishnu Namboothiri
(Akademi Awardee)
Dance
(Music for Dance-Music for Kathakali)
Asgar Wajahat
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Hindi)
Surya Mohan Kulshrestha
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Chidambar Rao Jambe
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Deb Shankar Halder
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - After 2004)
Ramdas Kamath
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - After 2004)
Amardas Manikpuri
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Theatre Music)
Amod Bhatt
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Theatre Music)
Manjunath Bhagwat Hostota
(Akademi Awardee)
Theatre
(Other Major Traditions of Theatre - Yakshagana)
Indudhar Nirody
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Arts)
Akshara K. V.
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Arts)
Kalamandalam Ram Mohan
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Kathakali Make-up/Costume)
Reba Kanta Mohanta
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Mask Making - Saraikella - Assam)
Ram Dayal Sharma
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Nautanki - Uttar Pradesh)
K.Shanathoiba Sharma
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Thang-ta(Martial Arts) - Manipur)
Thanga Darlong
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Tripura)
Abdul Rashid Hafiz
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Jammu & Kashmir)
Puran Shah Koti
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional Music - Punjab)
K. Kesavasamy
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Puducherry)
Arshad Ali Khan
(Yuva Puraskar)
Music
(Hindustani - Vocal)
Dhananjaya Hegde
(Yuva Puraskar)
Music
(Hindustani - Vocal)
Prashant Mallick & Nishant Mallick (Joint Award)
(Yuva Puraskar)
Music
(Hindustani - Vocal)
Ojas Adhiya
(Yuva Puraskar)
Music
(Hindustani - Tabla)
Himanshu Mahant
(Yuva Puraskar)
Music
(Hindustani - Tabla)
Sahana Banerjee
(Yuva Puraskar)
Music
(Hindustani - Sitar)
Sabir Khan
(Yuva Puraskar)
Music
(Hindustani - Sarangi)
Amritha Murali
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Vocal)
S. Saketharaman
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Vocal)
Pattabhi Rama Pandit T S
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Vocal)
Nagai R. Sriram
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Violin)
Sairam Sundaram
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Mridangam)
Parupalli S.N.S.V. Subbaraya Phalgun
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Mridangam)
A Vijay Karthikeyan
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Nagaswaram)
Giridhar Udupa
(Yuva Puraskar)
Music
(Carnatic - Ghatam)
Yumnam Bhumeshwor Singh
(Yuva Puraskar)
Music
(Other Major Traditions of Music-Nata Sankirtana, Manipur)
Lavanya Shankar
(Yuva Puraskar)
Dance
(Bharatnatyam)
Lakshmi Parthasarathy Athreya
(Yuva Puraskar)
Dance
(Bharatnatyam)
Souvik Chakraborty
(Yuva Puraskar)
Dance
(Kathak)
Sandeep Mahavir
(Yuva Puraskar)
Dance
(Kathak)
Kalamandalam Arun Warrier
(Yuva Puraskar)
Dance
(Kathakali)
Prateeksha Kashi
(Yuva Puraskar)
Dance
(Kuchipudi)
Mosalikanti Jaikishore
(Yuva Puraskar)
Dance
(Kuchipudi)
Rajashri Prahraj
(Yuva Puraskar)
Dance
(Odissi)
Mridusmita Das
(Yuva Puraskar)
Dance
(Sattriya)
Anwesa Mahanta
(Yuva Puraskar)
Dance
(Sattriya)
Saji Menon
(Yuva Puraskar)
Dance
(Mohiniattam)
Satish Kumar Modak
(Yuva Puraskar)
Dance
(Chhau-Seraikella)
Lokanath Das
(Yuva Puraskar)
Dance
(Chhau-Seraikella)
Vikram Iyengar
(Yuva Puraskar)
Dance
(Contemporary Dance)
Sangeeth Chakyar
(Yuva Puraskar)
Dance
(Other Major Traditions of Dance & Dance Theatre-Kutiyattam)
Ramamohanan N N
(Yuva Puraskar)
Dance
(Music for Dance-(Bharatnatyam Nattuvangam and Vocal))
Purva Naresh
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Playwriting - After 2012)
Jehan Maneckshaw
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Direction)
Ashwath Bhatt
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Direction)
Randhir Kumar
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Direction)
Aloka Agnibesh
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Direction)
Dakshayani Bhat A
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Direction)
Abhishek Bharti
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Direction)
Akhila Ramnarayan
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Acting - After 2004)
Anubha Fatehpuria
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Acting - After 2004)
Monalisa Chatterjee
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Acting - After 2004)
Harsh Daund
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Acting - After 2004)
Shaili Sathyu
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Lighting)
Arun Kumar Malik
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Make-up)
Chakresh Kumar
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Stagecraft)
Ananta Hegde
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Other Major Traditions of Theatre - Yakshagana)
Vijay Madhavan
(Yuva Puraskar)
Theatre
(Other Major Traditions of Theatre - Bhagvata Mela of Tamilnadu)
Mohammad Shameem
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Delhi)
Shreeparna Bhanja Gupta
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Delhi)
Supongsangla Jamir
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Choral Music - Nagaland)
Pranjal Gogoi
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Mime)
Asad Khan Warsi & Amjad Khan Warsi (Joint Award)
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Qawwali - Andhra Pradesh)
Kehar Singh
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Theatre - Himachal Pradesh)
Srinath Nag
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Instrument Making - Chhatisgarh)
Khete Khan Mangniyar
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional/Folk Music - Rajasthan)
Glory Bawa
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Punjab)
Saleem Shahzada
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Punjab)
Dasru Ram Korram
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Chhatisgarh)
Delong Padung
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Arunchal Pradesh)
Laxmipriya Dash
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Odisha)
Rabiratan Sahoo
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Odisha)
Rashid Jehangir
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Jammu & Kashmir)
M. Kali
(Yuva Puraskar)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional/Folk Dance - Tamilnadu)
Year - 2013
R. Sathyanarayana
(Akademi Fellow)
Dance
(Bharatnatyam)
Kanak Rele
(Akademi Fellow)
Dance
(Mohiniattam)
Mahesh Elkunchwar
(Akademi Fellow)
Theatre
(Playwriting - After 2012)
Ritwik Sanyal
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Veena Sahasrabuddhe
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Hashmat Ali Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
* Dhruba Jyoti Ghosh
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sarangi)
* Dhruba Jyoti Ghosh
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sarangi)
Aruna Sairam
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
D. Raghava Chary & D. Sesha Chary (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
Trichy Sankaran
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
Thiruvizha Jayashankar
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Nagaswaram)
Bankim Sethi
(Akademi Awardee)
Music
(Other Major Traditions of Music-Odissi Music)
Jamuna Krishnan
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
B. Herabhanathan
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Rajashree Shirke
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
Kalamandalam M.P.S. Namboodiri
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
Chinta Seetha Ramanjaneyulu
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
Sangeeta Dash
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
Jogen Dutta Bayan
(Akademi Awardee)
Dance
(Sattriya)
* V. Srinivasa Renga Chariar
(Akademi Awardee)
Dance
(Other Major Traditions of Dance & Dance Theatre-Arayer Sevai)
Dhaneshwar Swain
(Akademi Awardee)
Dance
(Music for Dance-(Bharatnatyam Nattuvangam and Vocal))
Rameshwar Prem
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Hindi)
Pundalik Narayan Naik
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Konkani)
Kamlakar Sontakke
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Kewal Dhaliwal
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Prasanna Ramaswamy
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Vasant Josalkar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - After 2004)
Kusum Haidar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - After 2004)
Krishna Borkar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Make-up)
N. Ramanathan
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Arts)
Mysore V. Subramanya
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Arts)
* Leelavati M. Kavi
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Delhi)
Mohan SIngh Khangura
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Rabindra Sangeet - West Bengal)
Umakanta Bairagi
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Tokari Geet and Dehbichar Geet - Assam)
Raj Begum
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional Folk Music/Dance & Theatre - Jammu & Kashmir)
Shaikh Riyazoddin Abdul Gani
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Theatre - Maharashtra)
Gurdial Singh
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Instrument Making - Punjab)
Meenakshi K.
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Instrument Making - Tamilnadu)
T.A.R. Nadi Rao & N. Jeeva Rao (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Tamilnadu)
Page 1 of 16
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »