Year - 1984
* Siya Ram Tewari
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
* M. Kirupanandawari
(Akademi Fellow)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Chandravadan C. Mehta
(Akademi Fellow)
Theatre
(Playwriting - After 2012)
* Sharafat Hussain Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Kishan Maharaj
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
* Maharajapuram V. Santhanam
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Natesan Ramani
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Flute)
Sudharani Raghupathy
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Subramaniam Sarada
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Durga Lal
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
R. K. Singhajit Singh
(Akademi Awardee)
Dance
(Creative & Experimental Dance)
* Vasant Shankar Kanetkar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Marathi)
Uttara Baokar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting-Hindi)
* Rajarambhau R. Kadam
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Gondhal - Maharashtra)
* Balakrushna Das
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Odissi Music - Orissa)
* Gulab Bai
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Nautanki - Uttar Pradesh)
Shahir Sable
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk - Maharashtra)
* Surinder Kaur
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Punjab)
Year - 1983
* Mahadev Prasad Mishra
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Hariprasad Chaurasia
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Flute)
* D. K. Jayaram
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Palghat R. Raghu
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
* Chidambaram S. Jayaraman
(Akademi Awardee)
Music
(Creative & Experimental Music)
Padma Subrahmanyam
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* K. C. Parameswaran Pillai
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
* Nataraj Ramakrishna
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
Chandrasekhar B. Kambar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Kannada)
* Kavalam Narayana Panikkar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Kumar Roy
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Bengali)
* Dattatray Ramchandra Bhat
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Marathi)
Dharmiklal Chunilal Pandya
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Akhyana - Gujarat)
* Mohammad Subhan Bhagat
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Bhand Pather - Kashmir)
* Angurbala Devi
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Light Classical Music - West Bengal)
* G Gourakishore Sharma
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Martial Arts - Manipur)
Lalit Chandra Ojha
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Ojapali and Deodhani Dances - Assam)
* Siddique Manganiar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Rajasthan)
* Meher Rustom Contractor
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Gujarat)
Year - 1982
* Mallikarjun Mansoor
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Mani Madhava Chakiar
(Akademi Fellow)
Dance
(Kutiyattam - Kerala)
* Vasantarao Deshpande
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Alla Rakha
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
* T. M. Thiagarajan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* M. S. Gopalakrishnan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
* Vijay Raghav Rao
(Akademi Awardee)
Music
(Creative & Experimental Music)
Vyjayantimala Bali
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Kartik Ram
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
Kumudini Lakhia
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
* L. Tombi Devi
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
* Gambhir Singh Mura
(Akademi Awardee)
Dance
(Chhau-Purulia)
* M. G. Rangnekar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Marathi)
* Shiela Bhatia
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Manohar Singh
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting-Hindi)
* R. Ramasubbu
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Kaniyan Koothu - Tamilnadu)
* Ghulam Mohammed Qalinbaf
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Sufiana Kalam - Jammu & Kashmir)
T. C. Sundaramoorthy
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Dance - Tamilnadu)
Year - 1981
* Basavaraj Rajguru
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Zia Mohiuddin Dagar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Been/Rudra Veena/Vichitra Veena)
* Radha & * Jayalakshmi (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Namagiripettai K. Krishnan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Nagaswaram)
* Indrani Rahman
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Vempati Chinna Satyam
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
* Kedarnath Sahu
(Akademi Awardee)
Dance
(Chhau-Seraikella)
* Parvati Kumar
(Akademi Awardee)
Dance
(Creative & Experimental Dance)
* Manorajan Das
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Oriya)
* R.S. Manohar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Chinatamani Govind Pendse
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Marathi)
* Ashok Srivastava
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Make-up)
* Irengbam Rajanidhi Singh
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Ariba Pala - Manipur)
* Kamini Kumar Narzary
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Bodo Tribal Dance - Assam)
* Baidyanath Sharma
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Daskathia - Orissa)
* Radharani
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Kirtan - West Bengal)
* Pazhoor Kunjan Marar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Mudiyettu - Kerala)
* K. Ibomcha Sharma
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Nata Sankirtana - Manipur)
M. R. Ranganatha Rao
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Karnataka)
Page 9 of 17
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 »