Year - 1987
* C. R. Vyas
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Shobha Gurtu
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Pandit Jasraj
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Imrat Hussain Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sitar)
* Abdul Halim Jaffer Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sitar)
* Madurai N. Krishnan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Mani Krishnaswami
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* T. Viswanathan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Flute)
T. K. Murthy
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
Chitra Viswaswaran
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* U. S. Krishna Rao & * Chandrabhaga Devi (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Uma Sharma
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
Kalamandalam Gopi
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
* Tarun Kumar Singh
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
* Pasumarthy Venugapala Krishna Sarma
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
Sonal Mansingh
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
* Madan Mohan Lenka
(Akademi Awardee)
Dance
(Chhau-Mayurbhanj)
* V. V. Shirwadkar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Marathi)
* Gopal Chhotray
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Oriya)
* Tarun Roy
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Ratan Thiyam
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Sulabha Deshpande
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Marathi)
* Banni Bai
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Harikathakalakshepam - Tamilnadu)
* Chhabi Bandopadhyay
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Kirtan - West Bengal)
* Ram Marathe
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Natya Sangeet - Maharashtra)
* Bhupen Hazarika
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Assam)
* Ali Mohammed Sheikh
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Jammu & Kashmir)
Suresh Dutta
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Maharashtra)
* Pukhraj Gaud
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Adhyatma Ramayana - Rajasthan)
Year - 1986
* S. Ramanathan
(Akademi Fellow)
Music
(Carnatic - Vocal)
* V. V. Swarna Venkatesa Deekshithar
(Akademi Fellow)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Komal Kothari
(Akademi Fellow)
Music
(Folklore)
* Satyajit Ray
(Akademi Fellow)
Theatre
(Direction)
* Firoz B. Dastur
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Asgari Bai
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Manik Varma
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Sabri Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sarangi)
* Sharan Rani Backliwal
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sarod)
Shiv Kumar Sharma
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Santoor)
* Devendra Murdeshwar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Flute)
* B. Rajam Iyer
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Nedunuri Krishna Murthy
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Raajeswari Padmanabhan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Veena)
M Chandrasekharan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
* M. B. Srinivasan
(Akademi Awardee)
Music
(Creative & Experimental Music)
* Anil Biswas
(Akademi Awardee)
Music
(Creative & Experimental Music)
* Hemanta Kumar Mukhopadhyay
(Akademi Awardee)
Music
(Creative & Experimental Music)
* Krishnaveni Lakshmanan
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Priyambada Mohanty Hejmadi
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
* Satya Prasad Barua
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Assamese)
* K. T. Muhammad
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Malayalam)
Alyque Padamsee
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Prabhakar V. Panshikar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Marathi)
* Peesapati Narasimha Murty
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Telugu)
* Khaled Choudhury
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Scenic Design)
* Shaik Nazar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Burrakatha - Andhra Pradesh)
* K.P. Krishnan Kutty Poduval
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Chenda - Kerala)
* Satyabhamabai Pandharpukar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Lavani - Maharashtra)
* Bhubaneswar Misra
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Odissi Music - Orissa)
* Jaffar Husain Khan
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Qawwali - Uttar Pradesh)
* Ram Kumar Chatterjee
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Shyama Sangeet - West Bengal)
* Asa Singh Mastana
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Punjab)
* Gavari Devi
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Rajasthan)
Year - 1985
* Nasir Aminuddin Dagar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Kishori Amonkar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Ali Hussain Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Shehnai)
* Voleti Venkateswarlu
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Valangaiman A. Shanmugasundaram Pillai
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Thavil)
* T. K. Mahalingam Pillai
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Mankompu Sivasankara Pillai
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
* Khaidem Lokeshwar Singh
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
* Vedantam Prahlada Sarma
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
Mayadhar Raut
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
Manoj Mitra
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Bengali)
* Heisnam Kanhailal
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Fida Hussain
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting-Hindi)
* B. Jayamma
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting-Kannada)
* Goverdhan Panchal
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Scenic Design)
* Mohan Chandra Barman
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Bhaona - Assam)
* Suleman Juma Jumani
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Nobat - Kutch)
* Suchitra Mitra
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Rabindra Sangeet - West Bengal)
* N.P. Rama Poduval
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Sopanam Sangeet - Kerala)
* Tseshu Lhamo
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Laddakh)
Year - 1984
* Siya Ram Tewari
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
* M. Kirupanandawari
(Akademi Fellow)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Chandravadan C. Mehta
(Akademi Fellow)
Theatre
(Playwriting - After 2012)
* Sharafat Hussain Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Kishan Maharaj
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
* Maharajapuram V. Santhanam
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Natesan Ramani
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Flute)
Sudharani Raghupathy
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Subramaniam Sarada
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Durga Lal
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
R. K. Singhajit Singh
(Akademi Awardee)
Dance
(Creative & Experimental Dance)
* Vasant Shankar Kanetkar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Marathi)
Uttara Baokar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting-Hindi)
* Rajarambhau R. Kadam
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Gondhal - Maharashtra)
* Balakrushna Das
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Odissi Music - Orissa)
* Gulab Bai
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Nautanki - Uttar Pradesh)
Shahir Sable
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk - Maharashtra)
* Surinder Kaur
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Punjab)
Page 8 of 16
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »