Year - 1992
* Prem Lata Sharma
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Ali Akbar Khan
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Sarod)
* D. K. Pattammal
(Akademi Fellow)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Shiv Kumar Shukla
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Ramarao V. Naik
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Uma Shankar Mishra
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sitar)
* Sultan Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sarangi)
* K. R. Kumaraswamy Iyer
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* M. K. Kalyanakrishna Bhagavathar
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Veena)
* Umayalpuram Sivaraman
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
* K. J. Sarasa
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* D. N. Pattnaik
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
* Sachin Shanker
(Akademi Awardee)
Dance
(Creative & Experimental Dance)
Surendra Verma
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Hindi)
Mohan Maharishi
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* R. Nagarathnamma
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting-Kannada)
* Poornam Viswanathan
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Tamil)
* Babi Nalang
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Dashavatar - Maharashtra)
* Moozhikulam Kochukuttan Chakyar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Kutiyattam - Kerala)
Dadi Dorab Pudumjee
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Delhi)
* Lalgudi M. Swaminathan
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Tevaram - Tamilnadu)
* S.Devabrata Singh
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Thang-ta(Martial Arts) - Manipur)
* T.S. Balakrishna Sastrigal
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Harikatha - Tamilnadu)
* Khagen Mahanta
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Assam)
* Rama Kishan Solanki
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Nagara - Rajasthan)
* Naushad Ali
(Akademi Awardee)
Films
(Performing Arts in the Media - Music)
K. J. Yesudas
(Akademi Awardee)
Films
(Performing Arts in the Media - Music)
Year - 1991
* Alain Danielou
(Akademi Fellow)
Music
(Creative & Experimental Music)
* Kelucharan Mohapatra
(Akademi Fellow)
Dance
(Odissi)
* T. S. Parthasarathy
(Akademi Fellow)
Overall Contribution/Scholarship
(Music & Dance)
Prabha Atre
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* N. Zahiruddin Dagar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Shaikh Dawood
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
* Chhatrapati Singh Ju Deo
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Pakhawaj)
Annapurna Devi
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Surbahar)
* S. Rajam
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Vellore G. Ramabhadran
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
Adyar K. Lakshman
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Reba Vidyarthi
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
* Chennithala Chellapan Pillai
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
Raja Reddy & Radha Reddy (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
* Chandra Sekhar Bhanj
(Akademi Awardee)
Dance
(Chhau-Mayurbhanj)
* Chandralekha
(Akademi Awardee)
Dance
(Creative & Experimental Dance)
* Mohit Chattopadhyaya
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Bengali)
* Fritz Bennewitz
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Sabitri Heisnam
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Manipuri)
* Neelu Phule
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Marathi)
* S.S.S. Thakur
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Karyala - Himachal Pradesh)
* Keremane Mahabala Hegde
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Yakshagana - Karnataka)
* Puranchand Wadali & * Pyarelal Wadali (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Punjab)
* Sakar Khan Manganiar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Rajasthan)
* Bindhyabasini Devi
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Bihar)
* Sudhir Phadke
(Akademi Awardee)
Films
(Performing Arts in the Media - Music)
Year - 1990
* Ram Gopal
(Akademi Fellow)
Dance
(Creative & Experimental Dance)
* Utpal Dutt
(Akademi Fellow)
Films
(Acting)
* Dhondutai Kulkarni
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* K. G. Ginde
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Zakir Hussain
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
* Abdul Lateef Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sarangi)
N. Rajam
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Violin)
T. V. Sankaranarayanan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Chitti Babu
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Veena)
T. V. Gopalkrishnan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
L. Subramaniam
(Akademi Awardee)
Music
(Creative & Experimental Music)
* Kalanidhi Narayanan
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Th. Babu Singh
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
Sobha Naidu
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
* Bikram Kumbhakar
(Akademi Awardee)
Dance
(Chhau-Seraikella)
* Geoffrey Kendal & * Laura Kendal (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Naseeruddin Shah
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting-Hindi)
* Bhakti Barve Inamdar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Marathi)
* Roshen Alkazi
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Costume Design)
Simanchal Patro
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Prahlada Nataka - Orissa)
* Vithabai Narayangaokar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Tamasha - Maharashtra)
Mangi Bai
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Teratali - Rajasthan)
* C. Honnappa Bhagavathar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Natya Sangeet - Karnataka)
* Saride Manikyamma
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Adhyatma Ramayana - Andhra Pradesh)
* Pingalashi Gadhavi
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk - Gujarat)
* Rameswar Pathak
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Assam)
Year - 1989
Lata Mangeshkar
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Jitendra Abhisheki
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Balram Pathak
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sitar)
Amjad Ali Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sarod)
* Anant Lal
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Shehnai)
* Title Krishna Iyengar
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* R. K. Venkatarama Sastry
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
Kunjumani & Neela (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Flute)
Vanraj Bhatia
(Akademi Awardee)
Music
(Creative & Experimental Music)
* V. S. Muthuswamy Pillai
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Oyoor Kochugovinda Pillai
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
* Maya Rao
(Akademi Awardee)
Dance
(Creative & Experimental Dance)
* G. B. Joshi
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Kannada)
Mahesh Elkunchwar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Marathi)
Bibhash Chakraborty
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Sekhar Chatterjee
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Bengali)
Surekha Sikri
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting-Hindi)
* G.N. Dasgupta
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Lighting)
* Giriraj Prasad
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Nautanki - Uttar Pradesh)
* Tule Ram
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Swang - Haryana )
* Purisal Kannappa Thambiran
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Therukoothu - Tamilnadu)
* Rajen Pam
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional Music - Assam )
* C. Zakkariya
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Tribal Dance - Lakshadweep )
Madanbala Sindhu
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Punjab)
* Gulam Hassan Sofi
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Jammu & Kashmir)
Page 7 of 17
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 »