Year - 1996
* Gangubai Hangal
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Ammannur Madhava Chakyar
(Akademi Fellow)
Dance
(Kutiyattam - Kerala)
* Habib Tanvir
(Akademi Fellow)
Theatre
(Direction)
* Dinkar Kaikini
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Hafeez Ahmad Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Debu Chaudhury
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sitar)
* Inderlal Dhandra
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sarangi)
* Raghunath Prasanna
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Shehnai)
* T. K. Govinda Rao
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Kandadevi S. Alagiriswamy
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
Annavarapu Ramaswamy
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
Guruvayur Dorai
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
Sarada Hoffman
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Indira Rajan
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Rani Karnaa
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
* Kottakkal Krishnan Kutty Nair
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
Darshana Jhaveri
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
Indira P. P. Bora
(Akademi Awardee)
Dance
(Sattriya)
* G. P. Deshpande
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Marathi)
B. Jayashree
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Purushottam Darwhekar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Mohan Agashe
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Marathi)
Ram Gopal Bajaj
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Theatre)
* Joseph Kaimaparamban
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Kathaprasangam - Kerala)
* Ojha Tombi Singh
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Nata Sankirtana - Manipur)
* Dharamapuram P. Swaminathan
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Tevaram - Tamilnadu)
Hemanta Jamatia
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Tripura)
* Ram Kailash Yadav
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Uttar Pradesh)
Year - 1995
* Vilayat Khan
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Sitar)
* A. Kanan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Ram Ashish Pathak
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Pakhawaj)
* Ahmad Raza Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Been/Rudra Veena/Vichitra Veena)
D. K. Datar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Violin)
R. Vedavalli
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Domada Chittiabbayi
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Nagaswaram)
* Umayalpuram K. Narayanaswamy
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Ghatam)
* Atul Desai
(Akademi Awardee)
Music
(Creative & Experimental Music)
M. K. Saroja
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Ramlal Bareth
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
* L. Thambalangoubi Devi
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
* Raghunath Dutta
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
Astad Deboo
(Akademi Awardee)
Dance
(Creative & Experimental Dance)
* Pragji Dossa
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Gujarati)
M.K. Raina
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Bansi Kaul
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Satya Bandopadhyay
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Bengali)
N. Krishnamoorthy
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Stagecraft)
Sunil Kothari
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Dance)
* Jhamman Khan
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Nagara - Haryana)
Teejan Bai
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Pandavani - Madhya Pradesh)
* Vechoor Thankamony Pillai
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Thullal - Kerala)
Sonam Tshering Lepcha
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Sikkim)
* T. Hombiah
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Karnataka)
Year - 1994
* Bismillah Khan
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Shehnai)
* Yehudi Menuhin
(Akademi Fellow)
Music
(Creative & Experimental Music)
* Maheswar Neog
(Akademi Fellow)
Overall Contribution/Scholarship
(Performing Arts)
* Zia Fariduddin Dagar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Sulochana Brahaspati
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Gopal Krishan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Been/Rudra Veena/Vichitra Veena)
* Shamim Ahmed Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sitar)
* Raghunath Seth
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Flute)
* C. S. Krishna Iyer
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Dandamudi Rammohan Rao
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
A. K. C. Natarajan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Clarionet)
* V. Balsara
(Akademi Awardee)
Music
(Creative & Experimental Music)
V. P. Dhananjayan & Shanta Dhananjayan (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* T. Nadia Singh
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
* Vedantam Parvateesam
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
Kumkum Mohanty
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
* Kalamandalam V. Sathyabhama
(Akademi Awardee)
Dance
(Mohiniattam)
Satish Alekar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Marathi)
Balappa Yenagi
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting-Kannada)
* Uzra Butt
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Urdu)
Kanishka Sen
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Lighting)
Kanak Rele
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Dance)
* K. V. Subana
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Theatre)
Yamunabai Waikar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Lavani - Maharashtra)
P. K. Narayanan Nambiar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Mizhavu - Kerala)
Thanil Singh
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Nata Sankirtana - Manipur)
* M.Boyer
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Tiatro - Goa)
Year - 1993
* Mrinalini Vikram Sarabhai
(Akademi Fellow)
Dance
(Bharatnatyam)
Girish Karnad
(Akademi Fellow)
Theatre
(Direction)
* Rahim Fahimuddin Dagar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Bala Saheb Poochwale
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Gopaldas Panse
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Pakhawaj)
Buddhadeb Dasgupta
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sarod)
Bhajan Sopori
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Santoor)
* Trichy Swaminathan Iyer
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Kalpakam Swaminathan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Veena)
* Kunnakudi Vaidyanathan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
C. V. Chandrasekhar
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Kubernath Tanjorker
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Kalamandalam Padmanabhan Nair
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
* H. Ngangbi Devi
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
* Josyula Seetharamaiah
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
* Manjusri Chaki - Sircar
(Akademi Awardee)
Dance
(Creative & Experimental Dance)
* Gursharan Singh
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Punjabi)
* Kailash Pandya
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Barry John
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Jogesh Dutta
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Mime)
M.S. Sathyu
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Stagecraft)
* Siddeshwar Sen
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Maach - Madhya Pradesh)
Shriram Sharma & Fatehkrishna Sharma (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Ras leela - Uttar Pradesh)
Janardanan Nedungadi
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Sopanam Sangeet - Kerala)
* Purisai N. Subramaniya Thambiran
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Therukoothu - Tamilnadu)
* Keremane Shambhu Hegde
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Yakshagana - Karnataka)
Page 6 of 17
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 »