Year - 2000
* Malabika Kanan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Rita Ganguly
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Ajoy Chakraborty
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Shankar Ghosh
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
* Appa Jalgaonkar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Harmonium)
Rajeev Taranath
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sarod)
T. N. Seshagopalan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
S. R. Janakiraman
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Neyyattinkara Vasudevan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* R. R. Keshava Murthy
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
* T. S. Sankaran
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Flute)
V. Kamalakar Rao
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
Leela Samson
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
K. Kalyanasundaram Pillai
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* H. R. Keshava Murthy
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Shovana Narayan
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
Nelliyodu Vasudevan Namboodiri
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
* Sorokhaibam Naran Singh
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
Swapnasundari Rao
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
Madhavi Mudgal
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
Minati Mishra
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
* Parmanand Borbayan
(Akademi Awardee)
Dance
(Sattriya)
Bharati Shivaji
(Akademi Awardee)
Dance
(Mohiniattam)
Malika Sarabhai
(Akademi Awardee)
Dance
(Contemporary Dance)
N. Muthuswamy
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Tamil)
Nadira Zaheer Babbar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Balwant Thakur
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Prasanna
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Sabitri Chatterjee
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Bengali)
* Ketaki Dutta
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Bengali)
Seema Biswas
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting-Hindi)
R. K. Dhingra
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Lighting)
* Shakti Sen
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Make-up)
Robin Das
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Scenic Design)
Kamal Tewari
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Theatre Music)
Kajal Ghosh
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Theatre Music)
* B. V. K. Sastry
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Performing Arts)
* Shanta Serbjeet Singh
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Performing Arts)
* Nemichandra Jain
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Performing Arts)
G. S. Chani
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Community Theatre - Punjab)
* Appukutty Poduval
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Maddalam - Kerala)
Krushna Chandra Sahu
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Prahlada Nataka - Orissa)
Lahu Sambhaji Khade & Ankush Sambhaji Khade (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Tamasha - Maharashtra)
T. R. Kamala Murthy
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Harikatha - Tamilnadu)
Gajanana Verma
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Rajasthan)
Sharda Sinha
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Bihar)
* H. Kaibuaia
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Mizoram)
* Agat A. Sangma
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Meghalaya)
Mamman Khan
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Haryana)
* B. H. Puttaswamachar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Karnataka)
Year - 1998
* Bhimsen Joshi
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
* K. P. Kittappa Pillai
(Akademi Fellow)
Dance
(Bharatnatyam)
Birju Maharaj
(Akademi Fellow)
Dance
(Kathak)
* Vijay Tendulkar
(Akademi Fellow)
Theatre
(Playwriting - After 2012)
Parveen Sultana
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Puttaraj Gavaigalu
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Rajan Mishra & Sajan Mishra (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Pandharinath Gangadhar Nageshkar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
* B. V. Subramanya Raman
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
Ranganayaki Rajagopalan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Veena)
M. S. Anantharaman
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
Karaikudi R. Mani
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
Vishwa Mohan Bhatt
(Akademi Awardee)
Music
(Creative & Experimental Music)
Lakshmi Viswanathan
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Sunderlal Sathyanarayan Gangani
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
* Kottakkal Sivaraman
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
N. Madhabi Devi
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
Jayarama Rao & Banashree Rao (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
* Pradip Chaliha
(Akademi Awardee)
Dance
(Sattriya)
Kshemavathy Pavithran
(Akademi Awardee)
Dance
(Mohiniattam)
* Balwant Gargi
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Punjabi)
Amal Allana
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Usha Ganguly
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Dulal Roy
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Soumitra Chatterjee
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Bengali)
Purna Chandra Das
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Baul - West Bengal)
* Kolhacharan Sahu
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Ravanchhaya - Orissa)
* Ghulam Mohammad Saznawaz
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Sufiana Kalam - Jammu & Kashmir)
Nokot Khriam
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Instrument Making - Meghalaya)
Year - 1997
* Badal Sircar
(Akademi Fellow)
Theatre
(Direction)
Laxman Krishnarao Pandit
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Lalji Gokhale
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
Swapan Chaudhuri
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
Sisir Kana Dhar Chowdhury
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Violin)
* M. S. Balasubramanya Sarma
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
T. Rukmini
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
* Kesi Narayanaswamy
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Flute)
* Satish Bhatia
(Akademi Awardee)
Music
(Creative & Experimental Music)
Kanaka Srinivasan
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Madavoor Vasudevan Nair
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
* Samanduram Tondon Devi
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
* Gangadhar Pradhan
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
H. S. Shiva Prakash
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Kannada)
* Moti Lal Kemmu
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Kashmiri)
Bhanu Bharti
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* R. K. Bhogen
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Manipuri)
* Mansukh Joshi
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Scenic & Light Design)
Pithukuli Murugadas
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Bhajan - Tamilnadu)
* Keshav Laxman Bedge
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Gondhal - Maharashtra)
* Bishan Dass Sharma
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Instrument Making - Delhi)
P. R. Thilagam
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Kuravanji - Tamilnadu)
Y. Ranjana Devi
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Nata Sankirtana - Manipur)
Arghya Sen
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Rabindra Sangeet - West Bengal)
Year - 1996
* Gangubai Hangal
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Ammannur Madhava Chakyar
(Akademi Fellow)
Dance
(Kutiyattam - Kerala)
* Habib Tanvir
(Akademi Fellow)
Theatre
(Direction)
* Dinkar Kaikini
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Hafeez Ahmad Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Debu Chaudhury
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sitar)
* Inderlal Dhandra
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sarangi)
* Raghunath Prasanna
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Shehnai)
* T. K. Govinda Rao
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Kandadevi S. Alagiriswamy
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
Annavarapu Ramaswamy
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
Guruvayur Dorai
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
Sarada Hoffman
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Indira Rajan
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Rani Karnaa
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
* Kottakkal Krishnan Kutty Nair
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
Darshana Jhaveri
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
Indira P. P. Bora
(Akademi Awardee)
Dance
(Sattriya)
* G. P. Deshpande
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Marathi)
B. Jayashree
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Purushottam Darwhekar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Mohan Agashe
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Marathi)
Ram Gopal Bajaj
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Theatre)
* Joseph Kaimaparamban
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Kathaprasangam - Kerala)
* Ojha Tombi Singh
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Nata Sankirtana - Manipur)
* Dharamapuram P. Swaminathan
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Tevaram - Tamilnadu)
Hemanta Jamatia
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Tripura)
* Ram Kailash Yadav
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Uttar Pradesh)
Page 5 of 16
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »