Year - 2004
Annapurna Devi
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Surbahar)
* Bindhyabasini Devi
(Akademi Fellow)
Music
(Folk Music - Bihar)
* Kalamandalam Ramankutty Nair
(Akademi Fellow)
Dance
(Kathakali)
* Chandralekha
(Akademi Fellow)
Dance
(Creative & Experimental Dance)
* Zohra Segal
(Akademi Fellow)
Theatre
(Acting - After 2004)
* Tapas Sen
(Akademi Fellow)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Lighting)
* Balwant Rai Bhatt
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Tejpal Singh & Surinder Singh (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Suresh Talwalkar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
Aashish Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sarod)
* Tiruvengadu A. Jayaraman
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
C. Saroja & C. Lalitha (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Prapancham Sita Ram
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Flute)
Madras A. Kannan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
* Nirmala Ramachandran
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Saswati Sen
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
Kalamandalam Vasu Pisharody
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
Pasumarthi Seetha Ramiah
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
* Durllav Chandra Singh
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
Jatin Goswami
(Akademi Awardee)
Dance
(Sattriya)
Kalamandalam Sugandhi
(Akademi Awardee)
Dance
(Mohiniattam)
Shashadhar Acharya
(Akademi Awardee)
Dance
(Chhau-Seraikella)
* Swadesh Deepak
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Hindi)
Indira Parthasarathy
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Tamil)
Lokendra Arambam
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Anuradha Kapoor
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Raj Besaria
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Rohini Hattangady
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - After 2004)
* Ramcharan Nirmalkar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - After 2004)
* S. K. Saxena
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Performing Arts)
Naren Gurung
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music & Dance - Sikkam)
Maguni Charan Kuanr
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Kandhei - Orissa)
N. Ibemni Devi
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Khongjom Parba - Manipur)
* Kidangoor Rama Chakyar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Kutiyattam - Kerala)
Hans Raj Hans
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Punjab)
* John Lalhluna
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Mizoram)
Kanhailal Maharana
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Mask Making - Seraikella Chhau - Jharkhand)
Satyaram Reang
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Tribal Music - Tripura)
Year - 2003
Ghulam Mustafa Waris Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Yashwant Balkrishna Joshi
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Bhawani Shankar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Pakhawaj)
Arvind Parikh
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sitar)
Trichur V. Ramachandran
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Mandayam Annadorai Narasimhachar
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
A. Kanyakumari
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
Kadri Gopalnath
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Saxophone)
C. K. Balagopalan
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Sunayana Hazarilal Agarwal
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
Urmila Nagar
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
Sadanam P. V. Balakrishnan
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
Kalavati Devi
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
Thiyam Suryamukhi Devi
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
K. Uma Rama Rao
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
* Hare Krishna Behera
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
Arun Sarma
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Assamese)
Ratnakar Ramkrishna Matkari
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Marathi)
Neelam Mansingh Chowdhry
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Devendra Raj Ankur
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Saoli Mitra
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Bengali)
* C. R. Simha
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting-Kannada)
Sreenivas G. Kappanna
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Light & Stage Design)
Anant Gopal Shinde
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Make-up)
* P. V. Subramanium - Subbudu
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Performing Arts)
* Laisram Birendrakumar Singh
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk & Tribal Music - Manipur)
Kosha Kanta Deva Goswami
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Mask Making, Bhaona - Assam)
Bhalchandra Vyankatesh Pendhar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Natya Sangeet - Maharashtra)
Banamali Maharana
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Odissi Music - Orissa)
* Chukka Satthiah
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Oggu Katha - Andra Pradesh)
Prabhat Sarma
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional & Folk Music - Assam)
Leela Omchery
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional & Folk Music - Kerala)
Puran Bhaat
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Rajasthan)
Year - 2002
Shanno Khurana
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Kavalam Narayana Panikkar
(Akademi Fellow)
Theatre
(Direction)
* Sushila Rani Patel
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Sharayu Kalekar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Suresh B. Gaitonde
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
Anindo Chatterjee
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
* T. R. Subramanyam
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
E. Gayathri
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Veena)
Yella Venkateshwara Rao
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
* K. P. Udayabhanu
(Akademi Awardee)
Music
(Creative & Experimental Music)
Malavika Sarukkai
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Rajendra Gangani
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
K. Ongbi Leipaklotpi Devi
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
Kiran Segal
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
* Sambhu Bhattacharya
(Akademi Awardee)
Dance
(Creative & Experimental Dance)
Satish Anand
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Arun Mukherjee
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
Niranjan Goswami
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Mime)
Ashok Sagar Bhagat
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Lighting)
Nissar Allana
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Stagecraft)
* J. N. Kaushal
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Theatre)
* Romesh Chander
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Theatre)
S. Natarajan
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Bhagavatamela - Tamilnadu)
E. Chaobhai Singh
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Duhar Cholam, Nata Sankirtana - Manipur)
Jagir Singh
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Gurbani - Punjab)
Dilip Sarma & Sudakshina Sarma (Joint Award)
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Jyoti Sangeet - Assam)
Sangyusang S. Pongener
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Traditional Dance - Nagaland)
Year - 2001
* M. Balamurali Krishna
(Akademi Fellow)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Vempatti Chinna Satyam
(Akademi Fellow)
Dance
(Kuchipudi)
* B. V. Karanth
(Akademi Fellow)
Theatre
(Direction)
* Sangameshwar Gurav
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Abhay Narayan Mallick
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Malini Rajurkar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Mani Lal Nag
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sitar)
* R. N. Doreswamy
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Veena)
Haridwaramangalam A. K. Palanivel
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Thavil)
* G. Harishankar
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Kanjeera)
* S. Rajaram
(Akademi Awardee)
Music
(Creative & Experimental Music)
Alarmel Valli
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Pratibha Prahlad
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
Charu Sija Mathur
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
Ghana Kanta Bora
(Akademi Awardee)
Dance
(Sattriya)
* Gul Bardhan
(Akademi Awardee)
Dance
(Creative & Experimental Dance)
D. P. Sinha
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Hindi)
* Bhisham Sahni
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Hindi)
* Shanta Gandhi
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Girish Chowhury
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting-Assamese)
Dolly Ahluwalia
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Costume Design)
* Suresh Awasthi
(Akademi Awardee)
Overall Contribution/Scholarship
(Performing Arts)
* Kalamandalam Govinda Warrier
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Kathakali Make-up)
L. Lakpati Singh
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Nata Sankirtana - Manipur)
* Hari Uppal
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Dance - Bihar)
Komik Khongirem
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - Meghalaya)
* Hiren Bhattacharya
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Puppetry - Maharashtra)
* Prem Matiyani
(Akademi Awardee)
Films
(Performing Arts in the Media - Theatre)
Page 4 of 16
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »