Year - 1975
* Ravi Shankar
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Sitar)
Zubin Mehta
(Akademi Fellow)
Music
(Creative & Experimental Music)
* Embar S. Vijayaraghavachariar
(Akademi Fellow)
Music
(Other Major Traditions of Music-Hari Katha)
* T. Balasaraswati
(Akademi Fellow)
Dance
(Bharatnatyam)
* Rasiklal Chhotalal Parikh
(Akademi Fellow)
Theatre
(Playwriting - After 2012)
* Bhimsen Joshi
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
Ram Narayan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sarangi)
* M. Balamurali Krishna
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* C. S. Murugabhoopathy
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
Roshan Kumari
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
* K. Sankarankutty Panicker
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
* Rajani Maibi
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
* Krishna Chandra Naik
(Akademi Awardee)
Dance
(Chhau-Mayurbhanj)
* Bijon Bhattacharya
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Bengali)
Vijaya Farokh Mehta
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Molina Devi
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Bengali)
* Ugamraj Khilari
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Khyal (Rajasthan))
* Indubala Debi
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Light Classical Music - West Bengal)
* N. P. Krishnan Kutty Nambissan
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Dance Accompaniment- Maddalam - Kerala)
Year - 1974
* Jnan Prakash Ghosh
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Tabla)
* M. S. Subbulakshmi
(Akademi Fellow)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Kamaladevi Chattopadhyay
(Akademi Fellow)
Theatre
(Direction)
* Shivaputra Siddaramayya Komkali - Kumar Gandharva
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Nikhil Ranjan Benerjee
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Sitar)
* M. D. Ramanathan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
T. N. Krishnan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
* K. P. Kittappa Pillai
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Gauri Shankar Devilal
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
* T. T. Ramankutty Nair
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
* L. Ibemhal Devi
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
* S. D. Sundaram
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Tamil)
* Damodar Kashinath Kenkre
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Pransukh Manilal Nayak
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting-Gujarati)
* Tapas Sen
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Lighting)
* Bhagaban Sahu
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Dance - Orissa)
Puna Ram Nishada
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Pandavani - Madhya Pradesh)
Year - 1973
* Kota Shivarama Karanth
(Akademi Fellow)
Theatre
(Direction)
* Gangubai Hangal
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* B. S. Raja Iyengar
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Emani Sankara Sastri
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Veena)
* Vishnudass Shirali
(Akademi Awardee)
Music
(Creative & Experimental Music)
* Kumbakonam K. Bhanumathi
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Kavungal Chathunni Panicker
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
* Velinezhi K. Nanu Nayar
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
* L. Koireng Singh
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
* Ajitesh Bandopadhyay
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Sova Sen
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Bengali)
* Kalyanam Raghuramaiah
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Telugu)
* Dadu Raghu Sarode - Indurikar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Tamasha - Maharashtra)
Year - 1972
* Ananth Krishna Sarma
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Tarapada Chakravarty
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Krishnarao Ganesh Phulambrikar
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Begum Akhtar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Gajananrao Joshi
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Violin)
* T. Mukta
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* T. S. Natarajasundaram Pillai
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Nagaswaram)
* Sikkil Ramaswami Pillai
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* M. Madhava Panicker
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathakali)
* Kshetri Tombi Devi
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
* T. Chinnammu Amma
(Akademi Awardee)
Dance
(Mohiniattam)
Girish Karnad
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Kannada)
* Shyamanand Jalan
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Swami Hargobind Sharma
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Ras leela - Uttar Pradesh)
* Mohammed Abdullah Tibet Baqal
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Sufiana Kalam - Jammu & Kashmir)
Page 11 of 16
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »