Year - 1980
* V. K. Narayana Menon
(Akademi Fellow)
Overall Contribution/Scholarship
(Arts)
* Nivruttibua Sarnaik
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Vishnu Govind Jog
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Violin)
* Seerkhazhi S. Govindarajan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Tanajavur K.P. Sivanandam
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Veena)
L. Thouranishabi Devi
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
* Roseshwar Saikia Bayan Moktar
(Akademi Awardee)
Dance
(Sattriya)
* R. K. Priyagopal Sana
(Akademi Awardee)
Dance
(Creative & Experimental Dance)
* Narasinga Rao Parwathvani
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Kannada)
Rudraprasad Sengupta
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Dina Pathak
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting-Gujarati)
* G. Swaminathan
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Bhagavatamela - Tamilnadu)
* Chimanlal A. Naik
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Bhavai - Gujarat)
* Fida Bai Markam
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Nacha - Madhya Pradesh)
Raghunath Satpathy
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Prahlada Nataka - Orissa)
* K.L. Krishan Kutty Pulavar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Tholpava Koothu - Kerala)
* Sheikh Gulab
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Tribal Dance - Madhya Pradesh)
* Balappa Veerabhadrappa Hukkeri
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Folk Music - karnataka)
Year - 1979
* D. T. Joshi
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Sumati Mutatkar
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
* T. P. Kuppiah Pillai
(Akademi Fellow)
Dance
(Bharatnatyam)
* P. L. Deshpande
(Akademi Fellow)
Theatre
(Playwriting - After 2012)
* Sarachchandra Arolkar
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Samta Prasad Maharaj
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Tabla)
* R. K. Sreekanthan
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Kolanka Venkataraju
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Mridangam)
* Pandanallur Subbaraya Pillai
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Rohini Bhate
(Akademi Awardee)
Dance
(Kathak)
* Prabhat Ganguli
(Akademi Awardee)
Dance
(Creative & Experimental Dance)
* G. Shankara Pillai
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Malayalam)
* B.M. Shah
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Amrish Lal Puri
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting-Hindi)
* U. Kogga Devanna Kamath
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Gombeyatta - Karnataka)
* Ammannur Madhava Chakyar
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Kutiyattam - Kerala)
* Sagolsem Kalidaman Singh
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Nata Sankirtana - Manipur)
* Kanika Banerjee
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Rabindra Sangeet - West Bengal)
Year - 1978
* Tiruvengadu Subramania Pillai
(Akademi Fellow)
Music
(Carnatic - Nagaswaram)
* B. Puttasamaya
(Akademi Fellow)
Theatre
(Playwriting - After 2012)
* Khadim Hussain Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Purushottam Das
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Pakhawaj)
* Madurai S. Somasundaram
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* Lalgudi G. Jayaraman
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Violin)
* Rai Chand Boral
(Akademi Awardee)
Music
(Creative & Experimental Music)
* C. Ramacharyalu
(Akademi Awardee)
Dance
(Kuchipudi)
* Bapuram Bayan Attai
(Akademi Awardee)
Dance
(Sattriya)
* K. Kalyanikutty Amma
(Akademi Awardee)
Dance
(Mohiniattam)
* N. Krishna Pillai
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Malayalam)
Jabbar Patel
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Dattaram N. Walwaikar
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Marathi)
* Sandhyavandanam Srinivasa Rao
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Carnatic Devotional Music - Tamilnadu)
* Kathinanda Das
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Ravanchhaya - Orissa)
* T. Kunjakishore Singh
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Jatra - Manipur)
Year - 1977
* Hirjibhai Rustomji Doctor
(Akademi Fellow)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Girija Devi
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Vocal)
* Asad Ali Khan
(Akademi Awardee)
Music
(Hindustani - Been/Rudra Veena/Vichitra Veena)
* Sripada Pinakapani
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Vocal)
* S. Balachander
(Akademi Awardee)
Music
(Carnatic - Veena)
Yamini Krishnamurthy
(Akademi Awardee)
Dance
(Bharatnatyam)
* Nayana Susheel Jhaveri
(Akademi Awardee)
Dance
(Manipuri)
* Deba Prasad Das
(Akademi Awardee)
Dance
(Odissi)
* Lakshmi Narain Lal
(Akademi Awardee)
Theatre
(Playwriting-Hindi)
Rajinder Nath
(Akademi Awardee)
Theatre
(Direction)
* Krishna Roy
(Akademi Awardee)
Theatre
(Acting - Bengali)
V. Ramamurthy
(Akademi Awardee)
Theatre
(Allied Theatre Arts - Lighting)
* Lakshman Prasad Chaube
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Haveli Sangeet - Uttar Pradesh)
* C. Sankaran Nair
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Krishnanattam - Kerala)
* B. Veerabhadra Naik
(Akademi Awardee)
Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry
(Yakshagana - Karnataka)
Page 10 of 17
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 »